АктуалноГрадътИзбор на редактораКултураМненияНовини

Ще загуби ли Пловдив поредно монументално културно наследство?

Ще бъде ли заличено завинаги поредното монументално културно наследство в Пловдив? На този въпрос няколко медии в града се опитват да намерят отговор, но до този момент удрят на камък. Става въпрос за красива фреска в бивша столова на УМБАЛ „Пловдив”, където в момента върви ремонт по проект, одобрен и финансиран от Министерството на здравеопазването. Именно ведомството е възложител на поръчката, спечелена от столично архитектурно бюро. Помещението се реконструира, за да стане център за спешен прием на пациенти, но до този момент никой не е обърнал внимание на стенописа, който краси едната от стените в него.

Сградата, в която върви ремонтът и в която се намира фреската

От бившата Окръжна болница упорито запазват мълчание по казуса с оправданието, че директорът на здравното заведение е в отпуск и не може да се ангажира с темата дистанционно. От там, поне до този момент, не са допуснали и медии до помещението с фреската, в което върви ремонт. Под тепето успя да снима помощното тяло към основната сграда на болницата само отвън.

В началото се смяташе, че монументалното произведение на изкуството е на Йоан Левиев. В последствие експерти и близки на големия пловдивски художник обаче изключиха почеркът да е негов. Работата е завършена през 1986г. Експерти разпознаха подписа на проф. Емил Николов.

Пред БНТ проектантите обясниха, че при посещението им в бившата столова, художественото произведение е било закрито от мебели и никой не ги е предупредил за съществуването му. И декларираха, че при желание от страна на болницата и министерството могат да предложат решения за неговото експониране. Остава обаче проблемът, че статутът на монументалните произведения не е законово уреден и в момента нито едно от тях не може да се счита за защитено.

От Министерството на здравеопазването заявиха за БНТ, че ще се запознаят детайлно със случая и уточниха, че проектът е бил съгласуван с представител на болницата в Пловдив. Дали той е одобрил заданието, предвиждащо заличаване на фреската, е въпрос, на който очакваме отговор от лечебното заведение. Засега стенописът остава цял, но дали ще оцелее, предстои да разберем.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Баснята за „Петимата“ птдавна беше разобличена както от ПОТВ пловдивската телевизия Тракия така и от много други медии. Единствен СЛОНЪТ не беше Начов опортюнист (БКП), а истински и искрен.

    Йони се думкаше в гръдния кош „Априлското!“ до края на 80те. ХриСтефът при първа възможност загърби Града и се вкопчи в Софийско Жителство да Директорства…

    Прах в очите, въздух под налягане, комунистически парвенюта на и за Номенклатурата = изблъскали достойните академични „остарели четки“ да учителстват из гимназиите за да се прехранват.

    Типично по пловдивски, ЯЗЪК!

    1. ‘СВИНЕТЕ, г-не Ландшафтен, ала Творбата е била 100% скрита, забарикадирана и НЕВИДИМА.

      Архео-Кул-Турист П.П. е НАД таквизи подробности покрай Подбора за Колтурскио КАЛЕНДАР

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина